https://www.tophifi.pl/aktualnosci/czas-na-piknik-koniecznie-z-muzyka/

Dawniej korzystaliśmy z papierowych map, a więc posiadaliśmy tylko te informacje, które zostały na nich naniesione. Jeśli w tym czasie pojawiły się jakieś nowe trasy, albo stare zostały zlikwidowane, to nie mieliśmy o tym żadnej informacji. Bez bardzo szczegółowej mapy, nie wiedzieliśmy nawet, które ulice są dwukierunkowe, a które są jednokierunkowe, przez co niejednokrotnie natykaliśmy się, na mało sympatyczne niespodzianki. Nic więc dziwnego, że pojawienie się nawigacji, które były elektronicznymi mapami i które można było co jakiś czas aktualizować, spotkało się z tak ciepłym przyjęciem kierowców.

Nie dość, że mieliśmy pewność, że taka mapa jest aktualna, to jeszcze odpowiednio przygotowany głos informował nas kiedy mamy skręcić, co za chwilę pojawi się na naszej drodze. Na początku zadowoleni byliśmy z takich podstawowych nawigacji, teraz oczekujemy, że będą one oferowały znacznie więcej funkcji.

Czego teraz oczekujemy?

Jeżeli chodzi o nawigacje, to nadal bardzo ważne jest to, aby wgrane w nich były jak najbardziej aktualne mapy. Oczywiście idealnie jest, jeśli zmieniane są one na bieżąco i cały czas możemy obserwować to, jakie trasy się pojawiły, co jest szczególnie ważne, jeśli podróżujemy dużo i często.

Dodatkowo dla wielu osób bardzo ważną funkcją w nawigacji jest ta, która pokazuje aktualne informacje na temat zakorkowania trasy, wystąpienia wypadku czy kolizji. Wówczas nawigacja może nam obliczyć nową trasę, tak abyśmy mogli uniknąć niepotrzebnego postoju, a jeśli skorzystamy z takiej propozycji, to może się okazać, że zyskamy nawet kilkadziesiąt minut. Poza tym, w wielu nawigacjach mamy również informacje o zatrzymanym pojedzie, który stoi na naszej trasie, o kontrolach pomiaru prędkości i to nie tylko o tych, które są wykonywane przez fotoradar, ale również o tych, które są wykonywane przez patrole policji. Dodatkowo w wielu nawigacjach uzyskujemy również informację o nieoznakowanych samochodach policyjnych, co także pozwala na zachowanie większej czujności i ostrożności.

Jakie jeszcze może mieć funkcje?

W przypadku proponowanych nawigacji, warto wiedzieć, że niektóre z nich pokazują nam również obecność różnego rodzaju punktów usługowych. Czy to barów, stacji paliw czy hoteli. Po prostu na mapie wyświetlają nam się informacje, że znajdujemy się w niewielkiej odległości od takiego punktu usługowego. Dzięki temu, jeśli tylko będzie zachodziła taka konieczność, będziemy mogli do niego zjechać, aby odpocząć, czy wykonać niezbędną naprawę np.

zmienić koło. Poza tym, nawigacje mają również system jazdy w dzień i w nocy, a więc ich ekran dopasowuje się do tego, co dzieje się na zewnątrz. Jeśli jedziemy w nocy, ekran zmienia się na ciemniejszy, dzięki czemu nas nie razi i nie powoduje większego zmęczenia. Obecnie nawigacje są coraz bardziej rozbudowywane.

To oznacza, że nie tylko korzystanie z nich jest znacznie wygodniejsze, ale również możemy dzięki nim zdobyć znacznie więcej informacji. Dzięki nim szybciej i bezpieczniej będziemy mogli dotrzeć do miejsca docelowego.