korty tenisowe poznań Kitesurfing

Staliśmy się ludźmi wygodnymi. Gdzie tylko możemy jedziemy samochodem, jeśli jest winda albo schody ruchome to z nich korzystamy, sporo czasu spędzamy przed telewizorem, komputerem czy wpatrzeni w telefony komórkowe. To z kolei powoduje, że coraz mniej czasu przeznaczamy na aktywność fizyczną, stajemy się ociężali, mamy słabą kondycję, a do tego wszystkiego świat zaczyna się zmagać z osobami otyłymi, których jest już naprawdę wiele. Oczywiście możemy znaleźć informacje na temat tego, co robić, aby zmienić ten stan rzeczy, mówiące jak ważne jest to, aby systematycznie uprawiać jakichś sport. Jednak bardzo trudno jest zmienić swoje przyzwyczajenia, a to oznacza, że działać trzeba już od najmłodszych lat. Ale jak to zrobić, aby mieć pewność, że takie działania faktycznie przyniosą oczekiwany skutek?

Uczmy dzieci

Przede wszystkim musimy większą wagę przykładać do tego, aby już od małego pokazywać dzieciom, że sport jest fajny, że to wcale nie musi być coś bardzo męczącego, ani tym bardziej nie musimy być od razu sportowcami zawodowymi, aby się tym sportem bawić. Jeśli nasze dziecko będzie dużo czasu spędzać na dworze biegając, grając w piłkę, jeżdżąc na hulajnodze czy rowerze albo skacząc po drabinkach, to w naturalny sposób, wykorzystując jego niesamowitą energię, będziemy je uczyli, że aktywne spędzanie czasu może być naprawdę fajne. Co więcej, warto tak organizować wolny czas, abyśmy mogli z dziećmi robić coś wspólnie.

To mogą być długie wędrówki, jazda na rowerze, pływanie, ale jak dziecko będzie widziało, że my tą aktywnością też się bawimy, że to uprawianie sportu nam także sprawia przyjemność, to będzie istniała spora szansa na to, że te zachowania będzie powielało także w dorosłym życiu, a co się z tym wiąże, nie będzie zmagało się z otyłością i z różnymi chorobami, które są przez nią powodowane.

Szkoły też powinny działać

Oczywiście jeśli chcemy zachęcić dziecko do uprawiania sportu, to musimy być dla niego przykładem, bo ta nauka powinna wychodzić z domu. Jednak szkoła tutaj również może pomóc. Przede wszystkim stawiając na zdrowe posiłki w szkole, ale również zachęcając swoich uczniów do większego wysiłku fizycznego. Może warto zorganizować jakieś zawody sportowe, przygotować wyjście na basen, na kort tenisowy, a może zaproponować spływ kajakowy? Im więcej różnych rzeczy zaproponujemy dzieciom, tym większa będzie szansa na to, że znajdą one jakiś sport, w którym naprawdę dobrze będą się czuły, a wówczas nie będziemy mieli problemów z tym, aby zachęcić je do większego wysiłku fizycznego i sprawić, że z chęcią będą wstawały z kanapy. Jeżeli chcemy widzieć pozytywne zachowania u dziecka, to przede wszystkim sami musimy takie zachowania wykazywać. Poza tym, warto już od małego angażować dziecko, aby razem z nami uprawiało sport. A do tego jeszcze warto szukać takiej dyscypliny, w której będziemy widzieli, że to nasze dziecko naprawdę dobrze się czuje.

Wówczas będzie istniała szansa, że nie będziemy mieli problemów z tym, aby odciągnąć je od telewizora, komputera czy telefonu.