Masaż kręgosłupa | Rehvolta Poznań

Coraz częściej ludzie zdają sobie sprawę z tego, jak ważna, zwłaszcza po różnych operacjach i wypadkach, jest rehabilitacja. Stają się świadomi tego, że im szybciej zostaną podjęte odpowiednie działania, im szybciej zacznie się właściwe ćwiczenia, tym łatwiej takiemu pacjentowi będzie powrócić do pełni zdrowia. Ale musimy zdawać sobie również sprawę z tego, że taka rehabilitacja może opierać się na wielu różnych ćwiczeniach, a to co będzie dobre dla jednej osoby, niekoniecznie musimy być dobre także dla kogoś innego.

To oznacza, że takich ćwiczeń nie możemy wykonywać sami, zawsze powinny się one odbywać pod okiem specjalisty, który nie tylko oceni czy są to ćwiczenia odpowiednie dla nas, ale również będzie potrafił ocenić, czy wykonujemy je w prawidłowy sposób.

Wszystko musi być przemyślane

Zanim rehabilitant podejmie odpowiednie działania, musi się dokładnie zapoznać z historią choroby pacjenta i jego możliwościami. Tylko na tej podstawie będzie mógł ocenić, które ćwiczenia będą najlepsze.

Z jednej strony mają one prowadzić do poprawy zdrowia pacjenta, spowodować że będzie w lepszej kondycji fizycznej i co więcej, mają sprawić, że stanie się on bardziej samodzielny, odzyskując jeśli nawet nie pełną to przynajmniej częściową sprawność. Ale z drugiej strony nie mogą one być zbyt intensywne, nie mogą takiego pacjenta forsować, bo wówczas może się okazać, że zamiast pomóc wyrządzą tylko dodatkową krzywdę i sprawią dodatkowe problemy. Co ważne, to podczas takiej rehabilitacji, nie można też od razu wykonywać ćwiczeń przez długie godziny.

Trzeba zacząć powoli i dopiero z czasem, sukcesywnie zwiększać nie tylko czas, w którym te ćwiczenia będą wykonywane, ale również ich intensywność. Nie mniej wszelkie takie decyzje powinny być uzgadniane z pacjentem i jego lekarzem prowadzącym, bo tylko taka całościowa współpraca, może się zakończyć pełnym sukcesem.

Różna intensywność

Może się okazać, że na początku naszej rehabilitacji, będziemy się spotykać z rehabilitantem codziennie, a długość tych wizyt stopniowo będzie się wydłużała.

Ale przyjdzie taki moment, kiedy te spotkania z rehabilitantem zostaną skrócone, a przez większość czasu będziemy mieli ćwiczyć samodzielnie, opierając się na tej wiedzy, którą zdobyliśmy wcześniej. Ważne będzie tutaj to, aby ściśle kierować się wytycznymi, jakie otrzymaliśmy od rehabilitanta, żebyśmy sami nie zmieniali sobie ćwiczeń, a jeśli chcemy spróbować czegoś nowego, to najpierw powinniśmy o tym porozmawiać. Dodatkowo może się okazać, że ćwiczenia zaczniemy jeszcze w szpitalu, a później będziemy mieli je kontynuować w domu.

Najważniejsze jednak jest to, aby wykonywać je systematycznie i żeby ich nie przerywać, bo wówczas cała nasza wcześniejsza praca może pójść na marne. Zobaczmy jak wygląda praca rehabilitanta i pamiętajmy, że musimy się stosować do jego zaleceń. To, że jakieś ćwiczenia pomogły komuś z naszych znajomych, wcale nie oznacza, że mogą one pomóc również nam.

Wręcz przeciwnie, może się okazać, że niepotrzebnie zrobimy sobie krzywdę.