biuro pośrednictwa pracy

Powszechnie mówi się, że żadna praca nie hańbi. Ale czy to oznacza, że w każdym zawodzie można zrobić karierę? Odpowiedź na to pytanie zahacza o kwestie filozoficzne, związane z samorealizacją człowieka. W dużej mierze uzależniona jest również od tego, w jaki sposób zdefiniujemy słowo „kariera”.

Większości z nas kariera będzie kojarzyć się z wysokimi osiągnięciami. Niejednokrotnie te skojarzenia będą nawiązywały do wspięcia się na wysoki szczebel na korporacyjnej drabinie czy licznych awansów na coraz to wyższe stanowiska. Mogą także odnosić się do osiągnięcia swoistego prestiżu w zawodzie, którzy darzony jest powszechnym szacunkiem społecznym.

Tymczasem kariera to nic innego jak droga zawodowego rozwoju, którą każdy z nas planuje sobie indywidualnie. Jeśli więc wybrana osoba w swoich planach nie zawiera kilkukrotnych awansów, ale utrzymywanie się na danym stanowisku i rozwijanie się zaledwie w takim stopniu, w jakim jest to konieczne, również należałoby mówić o niej, że robi karierę. Odnosi się to zaledwie do poświęcenia swojego czasu zawodowym planom, niezależnie od tego, czego konkretnie będą dotyczyć.

Idąc tym tropem, karierę można zrobić w każdym, nawet z pozoru nieznaczącym zawodzie.

www.juliada.pl